Soutěž o vstupenky na výstavu Betlémy a historické hračky v Letohrádku Mitrovských

Termín konání: 9. prosince - 21. prosince - soutěž ukončena

Letohrádek Mitrovských je klasicistní zámeček a nachází se na území městské části Brno.

Vyhlášení výherců

Správná odpověď na soutěžní otázku:
Letohrádkovským bonusem letošní výstavy je: Starobrněnský betlém od oblíbené ilustrátorky Jany Moštkové.

Děkujeme za všech 30 správných odpovědí a gratulujeme vylosovaným výhercům:

  • Olda Spáčil, Křenovice
  • Vladimír Nezval, Napajedla
  • Marta Marcišová, Ostrava-Vítkovice
  • Vlasta Novická, Chotěboř

Výherci se ohlásí na pokladně.V průběhu 80. a 90. let 18. století si příslušník starobylého šlechtického rodu Mitrovských – svobodný pán Antonín Arnošt z uherské linie tohoto rodu – nechal v blízkosti augustiniánského kláštera na Starém Brně postavit elegantní stavbu pozdně barokního (klasicizujícího) letohrádku, v tehdy módním dekorativním stylu Ludvíka XVI., který se „nápadně odlišuje od ostatní pozdně barokní architektonické produkce města Brna i celého regionu“ a zároveň je jedinečný na celé Moravě. Letohrádek, jehož autorství není prozatím jednoznačně určeno, plnil funkci tzv. zahradního kasina a krášlil kdysi rozlehlou zahradu hrabat Mitrovských, jejíž součástí byla rovněž oranžérie nebo skleník na ananasy. Letohrádek je stavbou, jejíž ojedinělý stylový charakter bezprostředně souvisí s její funkcí. Je to stavba umělecky velmi kvalitní a vizuálně zajímavá.

Více informací se dozvíte v rámci prohlídky letohrádku. Těšíme se na Vaši návštěvu!

Citace z lit.: Jeřábek T., Kroupa J.: Brněnské paláce, Brno 2007

Více o Letohrádku Mitrovských Brno.O výstavě Betlémy a historické hračky v Letohrádku Mitrovských

Nejvíce betlémů z nejrůznějších materiálů, včetně miniatur, tentokrát vystaví sběratelka Naděžda Parmová z Blanska (její sbírka čítá přes 530 kusů – s převahou papírových betlémů). Představíme autory patřící ke zlatému betlémářskému fondu – Marie Fischerová-Kvěchová, Jiří Knapovský, Milan Janáček, dále současné tvůrce jako Jarmila Haldová, Helena Horálková, Jaroslav Martínek, Tatjana Kulina nebo František Hruška (obraz K Ježíškovi, malovaný injekční stříkačkou). Nejstarší budou asi originály tlačených betlémů a malé betlémky reklamní. Převažují betlémy papírové, ale u miniatur jsou zastoupeny materiály jako sklo, keramika, kov, vosk a další. Doplňují je solitérní kusy ze skromnějších sbírek nebo přímo od samotných tvůrců. Zajímavá bude kolekce historických betlémů z aukčního domu AAA Brno. Dále každoroční „klasika“ – betlémy perníkový, z vizovického pečiva, těstovinový nebo z kukuřičného šus­tí.

Letohrádkovským bonusem letošní výstavy je čerstvě vydaný – papírový – Starobrněnský betlémod oblíbené ilustrátorky Jany Moštkové. Tato betlémová novinka je vytvořena ze známých staveb vytvářejících pozadí pro narození Ježíška a také z osobností, které se ke Starému Brnu pojí (např. Eliška Rejčka, Raduit de Souches, Antonín Arnošt Mitrovský, Johann Gregor Mendel, Leoš Janáček) a sklánějí se nad jesličkami – před letohrádkem. Tento betlém je určený také k prodeji.

Pod bohatě nazdobenými stromečky najdete historické hračky ze sbírky manželů Pecháčkových z Rychnova nad Kněžnou. Nádherné domečky a pokojíčky pro panenky, kuchyňky, ve kterých se dalo skutečně vařit, zmenšené koloniály a cukrárna s pekárnou, chlapecké hračky, hry a houpací koně, medvědi a celé rodiny panenek vám určitě připomenou i vaše rozzářené dětské oči při rozbalování dárků.

Letošní zajímavostí jsou originální miniatury z dílny Leopolda Heneše z Třebenic u Třebíče – středoevropského rekordmana, který vytváří umění „trpělivých lahví“. Tento zajímavý obor stavění v lahvi má třísetletou tradici a pan Heneš je jeho pokračovatelem. Na výstavě představí kuriózní předměty s vánoční a zimní tématikou, jak jinak, než šikovně vložené do nejrůznějších lahví, ale i žárovek.

Výstavu doplní vánoční floristické dekorace, pryskyřicí vonící stromečky a historické vánoční ozdoby od 30. do 90. let 20. st.

Pozvánka na výstavu Betlémy a historické hračky v Letohrádku Mitrovských na PeknyDen.cz.

Přečtěte si obecné podmínky soutěže.

Tip: Chcete se zviditelnit? Nabízíme reklamní pozice na tomto webu. Vždy jen za rozumné ceny. Pište na redakce@peknyden.cz.

Co je nového na PeknyDen.cz?

Přehled nových míst pro rodiny s dětmi, upoutávky na akce, soutěže a články můžeme zasílat i Vám. Novinky obvykle zasíláme jednou měsíčně.

Přihlaste se k odběru novinek

Váš prohlížeč je už stašího data a může být nebezpečný!

Pro správné zobrazení těchto stránek aktualizujte svůj prohlížeč. Aktualizovat nyní svůj prohlížeč

×