Dětské zuby: Kdy jít poprvé k zubaři a na co si dávat pozor

10. leden 2018

Zoubky našich dětí by pro nás měly být stejně důležité jako ty naše. Proto je potřeba se už od prvních zoubků starat o dětskou ústní dutinu a také byste měli být poměrně brzy připravení vzít Vaše dítko na první prohlídku k zubnímu lékaři. A i když se Vám to může zdát zbytečné, když má v ústech jeden zoubek, tak věřte tomu, že to zbytečné není.

První zoubky se nejčastěji prořezávají mezi 6. a 9. měsícem, a už poté, co vyrostou, tak je nejlepší vyrazit rovnou k zubnímu lékaři. V tuhle chvíli nejde ani tak úplně o kontrolu zdraví zubu, ale spíše o to, aby dítě poznalo prostředí ordinace, zvyklo si na lékaře a také na to, že mu bude někdo cizí sahat do úst, a to i nějakými nástroji. Díky se tomu lépe zamezíte vzniku traumatických zážitků z prostředí zubní ordinace a můžete tím přispět k lepšímu zdraví zubů Vašeho dítěte.

Myslete na rizikové období
Během vývoje zubů dětí narazíte na dvě období, kdy jsou zuby náchylnější ke vzniku zubního kazu. Tato období se označují jako tzv. infekční okna. První trvá od 6. do 31. měsíce a to druhé můžete očekávat kolem 6. roku. Myslet byste měli především na to, abyste v těchto obdobích neolizovali lžičky při krmení, také byste měli omezit kontakt sladkých potravin a nápojů se zoubky, zamezit usínání s kojeneckou lahví a vynechávat bonbóny a lízátka. Myslet ale nemusíte jenom na věci, které přijdou přímo do kontaktu se zoubky Vašeho dítěte, ale pokud sami máte v ústech zubní kazy, tak stačí i maminkovská pusa a můžete do úst ratolesti přenést bakterie zubního kazu a na problém je zaděláno. 

Dbejte na pravidelnou hygienu a zdraví zubů
Ano, včasná návštěva zubního lékaře je důležitá, aby se děti nebály. Nejdůležitější je ale dbát na pravidelnou a poctivou ústní hygienu dětí. Naučit je, že čištění zubů je nutnou součástí každodenní rutiny a že bez vyčištěných zubů se zkrátka nejde spát. Věřte, že za zdravé zuby Vám jednou budou Vaše děti vděčné.

nazuby.cz

Tip: Chcete se zviditelnit? Nabízíme reklamní pozice na tomto webu. Vždy jen za rozumné ceny. Pište na redakce@peknyden.cz.

Co je nového na PeknyDen.cz?

Přehled nových míst pro rodiny s dětmi, upoutávky na akce, soutěže a články můžeme zasílat i Vám. Novinky obvykle zasíláme jednou měsíčně.

Přihlaste se k odběru novinek

Váš prohlížeč je už stašího data a může být nebezpečný!

Pro správné zobrazení těchto stránek aktualizujte svůj prohlížeč. Aktualizovat nyní svůj prohlížeč

×